Mersin Kızkalesi Konaklama, Otel ve Pansiyonlar

Mersin’in Erdemli ilçesine 23 km, Mersin’e 60 km mesafede bulunan bu tatil kasabası şehrin en popüler tatil merkezidir. Kızkalesine ulaşım Mersin Otogardan kalkan Silifkekop-Kızkalesi Taşucu  minibüsü veya Kızkalesi dolmuşları ile sağlanabilir.

Tarihi adı Korykos olan Kızkalesi  tarihsel süreç boyunca Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların Kıbrıs Krallığı, Karamanlılar ve Osmanlılar hakimiyetinde olmuştur. Bu sebeple Kızkalesi gezisi boyunca her an tarihsel örneklerle örneğin kaya mezarlarına, kemerlere, kalelere, lahitlere karşı karşıya kalınabilir. Kıyıya yaklaşık 200 m  uzaklıkta bir adacığa kurulmuş kale ise “Kızkalesi” dir. Kalenin çevresi 192 metre uzunluktadır. Bir kale daha vardır ki o da karaya inşa edilmiştir ve sahilin bittiği noktada yer alır.


Kızkalesine de diğer kaleler gibi bir takım hikayeler adanmıştır; tahmin ettiğiniz gibi kızını vermeyen hükümdarın kale yaptırarak kızını oraya kapatması konulu bu hikayenin ne kadar aslı olduğu bilinmese de stratejik konumu sebebiyle saldırılardan korunmak için yapıldığı kulağa daha gerçekçi gelmektedir. Böylece herhangi bir saldırıda denizde konumlanması sebebiyle ilk savunma noktası olacak, karada yer alan kale ise savunmaya yardımcı olacak ve böyle bir tehlike savuşturulacaktır. Yabancı turistlerin de merak ettiği bu kaleye balıkçı tekneleri veya deniz bisikletleri için ulaşılır. Ben yüzmeyi bilenlere her ne kadar yalınayak kaleyi gezmek zorunda kalsalar da yüzerek ulaşmalarını tavsiye ediyorum, o uzaklıkta bir kaleye yüzerek ulaşmak ayrıca da yüzerek sakin sahile geri dönmek ayrı bir haz verecektir.


Kızkalesi’nin  kuzeyine doğru 10 km ilerlenerek ulaşılan vadide yüksek kayalıkların yamaçlarında dönemin yönetici ve soylularını temsil eden Adamkayalar kabartmaları karşınıza çıkar. Roma hakimiyetinden kalma toplam 13 tablodan oluşan Adamkayalar tahribata uğramadan günümüze kalmıştır.

Yaz mevsiminde özellikle yerli turist (Mersin Merkez’de ve Adana’da yaşayanlar) akınına uğrayan bu popüler tatil kasabası eğlence yerlerinin çokluğu sebebiyle de tercih edilir. Sahil boyu yanyana dizilmiş club, bar, diskolar eğlenmek için gelmiş gençlere hitap etmektedir. Ayrıca yaz sezonunda kasabada yapılan kültür, turizm ve spor festivalleri kasabaya canlılık getirmektedir. Buna ek olarak TRT kanalı  Kızkalesi’nde her sene geleneksel konserlerini vermektedir.

Konaklama için; birçok pansiyon bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir:

Kızkalesi Korykos Hotel

Kızkalesi Rain Hotel (GSM: +90 535 321 5416 Tel: +90 324 523 2782)

Meltem Pansiyon, Ayaş

Eftelya Apart Hotel, Ayaş

Otel Can, Ayaş

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *