Adana

Ucuz Tatil Sizinde Hakkınız

Adana, Toros Dağlarının güneyinde Seyhan Nehri’nin kıyısına kurulmuş bir şehirdi. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre 2 milyondan fazla insanın bulunduğu Adana Türkiye’nin en kalabalık 6. şehridir. Yüreğir, Çukurova, Seyhan ve Sarıçam merkez ilçeleri olmak üzere bunlarla beraber toplamda 15 ilçesi bulunmaktadır. Adana, Türkiye’nin 6. büyük şehri olmasından dolayı ticari ve kültürel olarak da merkezlerden biridir.

Adana son yıllarda daha çok yemekleriyle insanları kendine çekse de bundan daha fazlasını Adana’da bulabilirsiniz. Adana yemek kültürüyle olduğu gibi sahip olduğu mimarisiyle ve tarihiyle de oldukça önemli bir şehirdir.

Adana Nerede

Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Adana, ülkemizin en büyük 6’ıncı şehri ve önemli ticaret şehirlerinden biridir. Adana şehir merkezi kıyıda yer almamaktadır. Şehir merkezi kıyıdan 30 km içerideki Seyhan nehri yanında bulunmaktadır. Adana’nın İstanbula olan uzaklığı 930km, Ankara’ya olan uzaklığı ise 480 km’dir.

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana, Akdeniz Bölgesinin en gelişmiş kentlerinden biri olmasından dolayı Türkiye’nin birçok şehrinden hem otobüs hem de uçakla gitmek mümkündür. Yurt dışından da uçuşların olduğu Adana Şakir Paşa Havalimanını çevredeki küçük illerde kullanmaktadır. Adana’dan yurt dışına yapılacak olan uçuşlar genelde Adana İstanbul uçak seferi ile aktarmalı olarak yapılmaktadır.

Adana’ya Ne Zaman Gidilir?

Adana iklimi gereği her mevsim gidilmeye uygun bir şehir olarak görülmektedir. Yaygın akdeniz iklimi özelliklerini gösteren Adana yazları oldukça sıcak, bahar aylarında ise ılık ama bol yağışlı, kış aylarında ise çok fazla soğuk olmasa da yağışlı fakat gezmek için uygundur. Bu tabloya bakılarak Adana’ya gitmek için en uygun zamanın bahar ayları olduğu göze çarpmaktadır. Bahar döneminde Adana’yı ziyaret ederseniz ne sıcaktan bunalacaksınız ne de soğuklardan etkileneceksiniz. Ancak kış aylarının da ılık geçtiğini göz önünde bulundurursak kış aylarında da Adana’ya rahatlıkla gidilebilir. Adana’da gezmek için engel olabilecek tek mevsim yaz aylarıdır. Çünkü Yaz ayları Adana’da oldukça sıcak geçmektedir.

Adana Gezilecek Yerler 

Adana yemekleriyle tanınmış olsa da sahip olduğu mimari ve tarihi özellikleriyle de gezilebilecek bir çok yer bulunmaktadır. Adana merkezde yer alan gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu birbirine yakın oldukları için bir gün içerisinde rahatlıkla hepsini gezebilirsiniz. Adana merkezde yer alan gezilecek yerler arasında başlıca Taş Köprü, Ulu Cami, Sabancı Cami ve Büyük Saat Kulesi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra merkezde yer alan Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi de şehre gelenlerin mutlaka görmesi gereken noktalardan bir kaçıdır.

Taş Köprü

Taş Köprü, Adana üzerinde saltanat sürmüş tüm uygarlıklardan izler taşımaktadır. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen Taş Köprü, yaklaşık olarak 19 sene öncesine kadar araçlar tarafından da aktif olarak kullanılmaktaydı. Hitit İmparatoru Hattusili tarafından Suriye’ye giderken geçtiği Adana’ya bir köprü yaptırmıştır. Roma dönemi eserlerinden olan Taş Köprü, Adana’nın merkez ilçeleri Yüreğir ve Seyhan’ı bağlamaktadır.

Adana Ulu Cami

16. yüzyılda yaptırılan Adana Ulu Cami tarihi olarak önemli bir değeri vardır. Ramazanoğulları Beyliği döneminde yaptırılan ve Ramazanoğlullarının en önemi eserlerinden olan ulu cami aynı zamanda Ramazanoğulları Camii olarak da bilinmektedir. Adana’nın simgelerinden biri olan Ulu Cami 1998 yılına kadar Adana’nın en büyük camisi olma özelliğini korumuştur.

Sabancı Merkez Cami

Adana’da bulunan Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfının birlikte inşa ettiği proje olan Sabancı Cami Adana’nın en çok ziyaretçi alan eserlerinden biridir. 1998 yılında 10 yıllık bir inşaatın ardından açılan Sabancı Cami açıldığı gün şehrin en büyük camisi olma unvanını kazanmıştır. Sabancı Cami şuanda Adana’nın sembollerinden biri olarak görülmektedir. Yaklaşık olarak 59.000 metrekare alan üzerine bulunan Sabancı Cami, 12.900 metrekare kapalı alana sahiptir. Toplam 6 minareye sahip olan cami şehrin yüksek noktalarından rahatlıkla görülebilmektedir ve ilgi çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir