Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Ucuz Tatil Sizinde Hakkınız

Karadeniz’in gezilecek yerleri, yaz ve bahar mevsimlerinde insanı sanki yeniden hayata gelmiş gibi hissettirecek güzelliktedir. Türkiye’nin sahip olduğu en yeşil yerleri bünyesinde bulunduran Karadeniz bölgesinde keşfe hazır birçok yer bulunmaktadır. En iyisi Karadeniz’in her bölgesinden en güzel noktaları bir araya getirerek bir rehber hazırlamak daha iyi olacaktır.

1-    Artvin

Karadeniz’in doğusunda bulunan Artvin, Şavşat ve Borçka ilçelerinin bünyesinde bulunan Karagöl sayesinde doğaseverlerin arasında oldukça ünlüdür. Kaçkar Dağları, Maral Şelalesi, Hatila Vadisi Parkı gibi birçok yerde doğa tutkunlarını kendine çekmektedir. Ayrıca Artvin sahip olduğu turistik ve tarihi yerler sayesinde yeni yerler keşfetmeyi isteyenleri cezbetmektedir. Örnek olarak Parhali Manastırı ya da İşhani Manastırı Artvin içinde görebileceğiniz sizlere zaman yolculuğu yaşatacak en doğru yerlerden biridir.

2-    Giresun

Badem ve fındık benzeri kuru yemişlerin yanında Tirebolu peyniri gibi sahip olduğu yöresel lezzetlerle gezmeye gelenlere son derece organik ve sağlıklı yiyecek alışverişi imkanı sunulmaktadır. Aynı zamanda Giresun sahip olduğu doğası ve kültürü sayesinde gezginlere çok farklı seçenekler ile tatil yapma imkanını sunmaktadır. Kurtuluş Mücadelesinin önde gelen isimlerinden Topal Osman Ağa’nın memleketi olan Giresun sahip olduğu müze ve kalesi ile herkesi bir tarihi geziye çıkarırken aynı zamanda Botanik Bahçesi, Giresun Adası ve Pangal Şelalesi gibi yerleri ile doğaseverleri de kendine çekmektedir.

3-    Rize

Ayder Yaylası, Rize denince akıllara gelen ilk ve önemli yerlerden biridir. Rize aynı zamanda çayıylada ünlüdür. Doğaseverlerin çok iyi bildiği Rize’deki yeşil alanlar çayın popülerliğini geride bırakacak kadar muhteşemdir. Bu yeşil alanlara en bilindik örnek Potuk Yaylası olarak gösterilebilir. Potuk Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinde 2500 rakımlı bir noktada bulunmaktadır. Sahip olduğu tertemiz yayla havası sayesinde her nefes aldığınızda hem bedeniniz hem de ruhunuz arınmaktadır. Üstelik Potuk Yaylası Rize’nin sahip olduğu tek güzellik değildir. Rize Müzesi, Atatürk Evi, Rize Kalesi ve Etnografya Müzesi Rize’de doğası dışında kültür turu için gezip görebileceğiniz önemli yerler arasında gösterilebilir.

4-    Samsun

Karadeniz bölgesinin en modern ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Samsun ülkemiz içinde oldukça önem teşkil eden bir olaya da ev sahipliği yapmıştır. 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk’ün Samsun’a gelmesiyle Kurtuluş Mücadelesinin başladığı kabul edilmektedir. Samsun şehri de sahip olduğu bu tarihi hatıraya tamamen sahip çıkmıştır. Karadeniz’de gezilecek yer dendiğinde ilk akla gelen yerlerden bir çoğu Samsun’da toplanmıştır. Ülkemizin kuruluş tarihi adına gezilebilecek birçok yer bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak Bandırma Gemi Müzesi, Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Gazi Müzesi ve Samsun Kent Müzesi gösterilebilir. Samsun’a gelmek için Türkiye’nin her yerinden Samsun Çarşamba Havalananına çeşitli havayolu firmaları tarafından yapılan seferlere bilet alabilirsiniz.

5-    Bolu

Genellikle Bolu Dağı ile meşhur olan Bolu şehri, Karadeniz turuna çıkmışsanız mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biridir. Sakinliği ve sessiz bir kent olmasıyla tam bir kafa dinleme yeri olan Bolu, özellikle Abant Gölü gibi muhteşem bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Abant gölü sahip olduğu çok güzel manzarası sayesinde balayı çiftlerini de kendine çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir